Reklama
  • Wtorek, 7 czerwca 2016 (08:00)

    5 ważnych pytań o prostatę

Panowie zwykle bagatelizują swoje dolegliwości, bo to ich zdaniem godzi w męskość. To błąd! Warto przełamać tabu, by zatrzymać rozwój choroby.

Reklama

Prostata to typowo męski gruczoł, z którym po 50. roku życia ma problemy ponad połowa panów. Mężczyźni długo nie mówią o tym, że pojawiły się niepokojące sygnały przerostu gruczołu.

Najczęściej dopiero, gdy trudno już je ukryć, ulegają namowom partnerki i decydują się na wizytę u lekarza. Tymczasem prostata nie powinna być tematem wstydliwym. Warto wiedzieć o niej jak najwięcej, by… nie obniżała jakości życia.

1. Czy „prostata” to choroba

Nie, mówienie: „on ma prostatę” w znaczeniu – „jest chory”, to tak jak powiedzieć o wrzodowcu, że „ma żołądek”. Prostata (zwana też sterczem) jest gruczołem, który ma każdy mężczyzna – i to od urodzenia.

Znajduje się on poniżej pęcherza moczowego, tuż przy cewce moczowej, zaś jego tylny obszar przylega bezpośrednio do odbytu, co tłumaczy, dlaczego najczęściej badanie prostaty odbywa się tą właśnie drogą (jest proste i skuteczne).

Kształtem i wielkością przypomina kasztan lub orzech włoski, ale u mężczyzn po 45. roku życia może osiągnąć rozmiar mandarynki.

2. Do czego służy ten gruczoł?

Bierze udział w wytwarzaniu płynu nasiennego, którego zadaniem jest odżywianie i och rona plemników. Właśnie ze względu na tę funkcję prostata związana jest z układem płciowym, a nie – jak sądzi wielu z nas – z moczowym.

Bardzo ważną rolę w regulacji funkcjonowania prostaty pełni testosteron – męski hormon produkowany przez jądra. Kiedy czynność hormonalna zanika, dochodzi do przerostu prostaty i związanych z tym dolegliwości.

3. Po czym poznać, że coś z nią nie tak

Bezpośrednie sąsiedztwo układu moczowego powoduje, że zmiany chorobowe gruczołu zwykle objawiają się zaburzeniami oddawania moczu.

Kiedy dochodzi do powiększenia się prostaty, światło cewki ulega zwężeniu i całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego staje się utrudnione. Pierwszym objawem przerostu gruczołu krokowego jest zmniejszenie siły strumienia moczu, połączone z koniecznością wyczekiwania na rozpoczęcie mikcji.

Do tego dochodzi potrzeba coraz częstszego oddawania moczu, która staje się uciążliwa zwłaszcza w nocy. Warto wiedzieć, że przerost prostaty w łagodnej formie nie wpływa na możliwość odbywania stosunków seksualnych, zatem aktywność panów na tym polu nie powinna uśpić ich czujności.

4. Jak wygląda leczenie

Wybór metody zależy od nasilenia dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia, np. współistnienia innych chorób.

Jeśli objawy łagodnego przerostu prostaty nie są nasilone i nie doszło do komplikacji, np. zatrzymania moczu, kamicy dróg moczowych czy krwiomoczu – wystarczy podawanie odpowiednich leków.

Są to środki, które powodują zahamowanie wzrostu prostaty, a nawet jej zmniejszenie, pod warunkiem jednak długotrwałej, nawet wieloletniej kuracji.

5. Czym grozi udawanie, że… nie ma problemu

Przerost gruczołu krokowego zwykle jest łagodny, ale nieleczony może „zezłośliwieć”. Groźne są też inne powikłania.

Przy chorej prostacie w pęcherzu dochodzi do zalegania moczu, co może być przyczyną nawracających infekcji i prowadzić do zaburzenia pracy nerek.

Przerośnięty gruczoł krokowy zawsze trzeba leczyć jak najwcześniej. Jeśli ma już charakter nowotworu, szansa na wyleczenie go w początkowym stadium jest bardzo duża – wynosi ponad 90 proc!

Podstawowe badania stercza

✔Per rectum, czyli palcem przez odbyt – tą drogą można dotrzeć najbliżej prostaty i sprawdzić jej wielkość.

✔Analiza moczu – wykaże, czy nerki pracują prawidłowo.

✔Oznaczenie we krwi poziomu PSA, czyli antygenu sterczowego – wartości powyżej 4 ng/ml krwi mogą świadczyć o rozwoju raka, nawet jeśli guz jest tak mały, że trudno go wykryć per rectum.

Naj
Więcej na temat:prostata | warto | Nie | Analiza | PSA | analiza | oznaczenie

Zobacz również

  • Mój mąż każdej nocy wstaje, żeby skorzys- tać z łazienki. Boję się, że to może być początek problemów z prostatą. Po czym je rozpoznać? Wiesława, 55 lat, Ełk więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.