Reklama
  • Czwartek, 25 sierpnia 2016 (13:05)

    Fakty i mity na temat prostaty

Głowa do góry! Czasem niepokojące sygnały wcale nie muszą oznaczać groźnej choroby. Ale lepiej wiedzieć, co się dzieje w Twoim organizmie.

Reklama

Chcesz długo cieszyć się zdrowiem? Zadbaj o siebie i pamiętaj, że kłopoty z prostatą to choroba jak każda inna i nie ma się czego wstydzić. Na początek trochę informacji.

Fakt: Częste oddawanie moczu oznacza chorobę prostaty

To, a także ostry lub piekący ból przy oddawaniu moczu, ból podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców lub w kroczu, obecność krwi w moczu lub nasieniu mogą świadczyć o zapaleniu prostaty lub nawet o nowotworze prostaty.

Aby zdiagnozować rodzaj dolegliwości, lekarz musi zbadać pacjenta. Jeśli rutynowe badanie per rectum (przez odbyt) wykazuje nieprawidłowości, wtedy zlecana jest biopsja czy rezonans, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Mit: Dieta i styl życia nie mają wpływu na wzrost ryzyka chorób stercza

Wiele ostatnio prowadzonych badań wskazuje, że rak prostaty częściej występuje u osób otyłych, stosujących dietę bogatą w tłuszcze pochodzące z wołowiny oraz wysokotłuszczowe pokarmy mleczne.

Palenie tytoniu także stanowi negatywny czynnik związany z rozwojem raka prostaty, ale przede wszystkim pogarsza wyniki leczenia tej choroby. Właściwości ochronne ma zaś dieta obfitująca w warzywa i owoce.

Szczególnie pożądane w codziennym menu są: pomidory, zielona herbata, różowe winogrona, truskawki, maliny, groszek zielony, rozmaryn, czosnek oraz owoce cytrusowe.

Mit: Rak tego narządu wcześnie powoduje przykre dolegliwości

Rak prostaty w początkowej fazie nie daje objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, zwłaszcza jeśli na prostatę chorował lub choruje ojciec albo brat. Wtedy koniecznie trzeba regularnie się badać, a na pierwszą wizytę do urologa mężczyzna powinien się zgłosić po ukończeniu 40. roku życia.

Mit: Tylko nowotwór powoduje podwyższenie antygenu PSA

PSA to antygen wytwarzany wyłącznie przez komórki stercza – te prawidłowe i te zmienione przez nowotwór. Stężenie PSA w krwi zależy od objętości gruczołu i rośnie z wiekiem. Można to sprawdzić za pomocą badania krwi (cena ok. 35 zł). Nie powinno być go więcej niż 4 ng/ml (w przypadku panów w wieku 70-79 lat dopuszczalne jest 6,5 ng/ml).

Młodzi, u których PSA ciągle utrzymuje się w granicach 4-10 ng/ml, powinni być w stałym kontakcie z urologiem. Przekroczenie tej granicy może świadczyć o raku. Ale wzrost PSA następuje nie tylko w przypadku choroby nowotworowej. Tak dzieje się też, gdy dojdzie do łagodnego rozrostu lub zapalenia gruczołu krokowego. Okresowe podwyższenie wskaźnika może być następstwem badania per rectum (przez odbyt).

Fakt: Łagodny rozrost prostaty się farmakologicznie

Dzięki lekom zwanym alfablokerami oddawanie moczu staje się łatwiejsze i mniej bolesne. Jednocześnie powinno się stosować inhibitory 5-alfa-reduktazy. Stosowanie le ków z obu grup zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu. I od razu poprawia się komfort życia.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Twój mężczyzna krępuje się pójść do lekarza? Przekonaj go, że jeśli teraz „zaniedba” problem, będzie miał więcej powodów do takich spotkań więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.