Reklama
  • Piątek, 10 maja 2013 (14:25)

    Jak leczyć raka prostaty - ultradźwiękami

Rak prostaty jest drugim po nowotworze płuc najczęstszym guzem atakującym mężczyzn w Polsce. Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezradni wobec tej choroby.

W Polsce, od niedawna, dostępna jest jedna z najbardziej zaawansowanych terapii wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty. Jest to obecnie metoda wysoko skoncentrowanych ultradźwięków (HIFU). Została ona wprowadzona do Polski przez zespół AMEDS Centrum pod kierownictwem doktora nauk medycznych Marka Filipka, urologa z wieloletnim doświadczeniem.

Atak fal dźwiękowych

Wiązka wysoko skoncentrowanych ultradźwięków powoduje wzrost temperatury i ciśnienia wewnątrz komórek nowotworowych prostaty, co prowadzi do ich zniszczenia. Planowanie zabiegu oraz jego przebieg są skomputeryzowane. Redukuje to ryzyko błędu ludzkiego i gwarantuje precyzję postępowania. Pozwala na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Zalety nowej metody

Reklama

Zabieg HIFU jest minimalnie inwazyjny, dzięki czemu umożliwia pacjentowi szybki powrót do normalnego trybu życia. Zastosowanie ultradźwięków w terapii raka prostaty daje też szansę na zachowanie po leczeniu dotychczasowej jakości życia, w tym także seksualnego. Metoda jest uzupełnieniem tych stosowanych dotychczas standardowo w terapii raka prostaty i nową szansą dla wielu mężczyzn.

Dla kogo dobra?

Metoda HIFU przeznaczona jest dla panów z miejscowo zaawansowanym rakiem stercza bez przerzutów. Także dla mężczyzn, którzy ze względu na wiek i obciążenia nie kwalifikują się do operacyjnego usunięcia prostaty czy radioterapii. A także tych, którzy nie są w stanie zaakceptować powikłań związanych z innymi metodami leczenia. Do zabiegu kwalifikują się też panowie ze wznową miejscową po wcześniejszym leczeniu raka prostaty.

Bezpieczna i droga

Terapia stanowi uzupełnienie obecnie stosowanych metod leczenia raka prostaty. Jej ogromną zaletą jest małe ryzyko powikłań, a te, do których może dojść, mają łagodny przebieg. Pacjent poddający się tej metodzie nie musi znosić niedogodności związanych z napromienianiem. Po zabiegu następuje szybki powrót do normalnego trybu życia i codziennych aktywności. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu nowotworu. Poważnym minusem metody HIFU jest jej wysoki koszt – 24 tysiące złotych. Kwota obejmuje przygotowanie do zabiegu, operację oraz pobyt w szpitalu i wizyty kontrolne.

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.