Reklama
  • Wtorek, 6 września 2016 (08:00)

    Jakich badań wstydzą się mężczyźni i jak ich do nich przekonać?

Panowie unikają badań, szczególnie tych… intymnych. Warto to zmienić dla ich dobra!

Wiadomo, że jeśli jakiś problem zdrowotny dotyczy intymnych miejsc mężczyzny, to natychmiast staje się tematem do żartów z kolegami. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy trzeba samemu wybrać się do lekarza...

Decyzja o badaniu odkładana jest miesiącami. Możesz jednak użyć odpowiednich argumentów, by wytłumaczyć swojemu mężczyźnie, na czym badanie polega, dlaczego nie musi się go wstydzić i jakie będzie miał korzyści, gdy je zrobi.

Reklama

Badanie prostaty wcale nie jest bolesne

Dlaczego jest ważne? Choroby prostaty zaczynają rozwijać się najczęściej u mężczyzn, ok. 50 r. życia. Powody, by w tym wieku zbadać prostatę, są dwa: nawet niewielkie kłopoty związane z oddawaniem moczu, mogą być objawem łagodnego przerostu tego gruczołu.

Drugi powód to wczesne wykrycie raka prostaty, które ratuje życie. Jest konieczne szczególnie, jeśli ktoś wśród najbliższych krewnych twojego partnera (dziadek, ojciec, brat) już wcześniej zachorował. Nie zwlekaj więc z rozmową, jeśli twój partner ukrywa swoje problemy z oddawaniem moczu lub im zaprzecza wbrew temu, co ty na co dzień obserwujesz.

Jak go przekonać? Wytłumacz mu, że nie warto się męczyć. Po badaniu urolog przepisze mu leki, dzięki którym dolegliwości ustąpią. Badanie prostaty przez odbytnicę to też nie koniec świata. Trwa tylko kilka minut, nie boli, a wykonujący je lekarz przyjmuje wielu pacjentów i jest to dla niego czymś najzupełniej normalnym.

Badanie nasienia na pewno nie będzie krępujące

Dlaczego jest ważne? Jeśli ciągle nie możecie doczekać się kolejnego dziecka, nie tylko ty musisz się przebadać. Lekarz skieruje twojego partnera na badanie nasienia. Na podstawie wyniku będzie wiadomo, czy jego plemniki są zdolne do zapłodnienia. Większość panów niechętnie poddaje się temu badaniu, bo nasienie uzyskuje się podczas masturbacji.

Jak go przekonać? Zapewnij partnera, że w klinikach zajmujących się badaniem spermy są specjalne pokoje, w których będzie miał zapewnioną dyskrecję. Możesz mu nawet towarzyszyć, jeśli dzięki temu oddanie nasienia będzie dla niego mniej stresujące.

Kolonoskopię można zrobić w znieczuleniu

Dlaczego jest ważna? Badanie pozwala sprawdzić, czy w jelicie nie ma niepokojących zmian. Przygotowania do badania rozpoczyna się 3 dni wcześniej, stosując odpowiednią dietę (lekkostrawną, bez ziaren i owoców z drobnymi pestkami).

Ostatni posiłek zjada się do godz. 15 dnia poprzedzającego kolonoskopię. W tym dniu należy pić wodę z preparatem przeczyszczającym. Na badanie zgłaszamy się na czczo.

Jak go przekonać? Podaj argumenty, że badanie nie jest krępujące – nie będzie leżał nago w obecności pielęgniarki, dostanie osłaniającą bieliznę. Jeśli obawia się bólu, może poprosić lekarza o zrobienie znieczulenia ogólnego.

Test na PSA

To badanie jest ważne dla każdego mężczyzny po 50 roku życia, tak jak dla kobiety cytologia. Ułatwia wczesne wykrycie raka prostaty. Gdy skierowanie wystawi ci lekarz, np. urolog, jest refundowane.

Świat kobiety

Zobacz również

  • Nie lekceważ objawów powiększenia prostaty – odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uniknąć groźnych dla życia problemów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.