Reklama
  • Piątek, 17 czerwca 2016 (14:00)

    Prostata: niepokojące objawy, pomocne badania, skuteczne leczenie

Prostata to typowo męski gruczoł. Choć pełni ważne funkcje, może zachorować. Nie powinna być tematem tabu!

Większość mężczyzn nie lubi zajmować się swoim zdrowiem, a już tym zlokalizowanym „poniżej pasa” – szczególnie. Tymczasem lekarze ostrzegają, że co drugi mężczyzna po 50. r.ż. ma problemy z prostatą. Często są one przez panów... ukrywane.

Reklama

Nie pozwólmy na to naszej drugiej „połówce”! Namawiajmy męża lub partnera do wizyty kontrolnej u lekarza. Bo im szybciej wykryta i leczona choroba prostaty, tym lepiej dla męskiego zdrowia oraz samopoczucia.

Po czym poznać, że coś jest nie tak?

Prostata jest położona w sąsiedztwie układu moczowego. Dlatego, gdy dochodzi do niekorzystnego przerostu gruczołu, w pierwszej kolejności pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu. Typowe objawy to:

potrzeba coraz częstszego oddawania moczu (zmuszająca m.in. do nocnych wizyt w toalecie);

wyczekiwanie na rozpoczęcie mikcji (opróżniania pęcherza moczowego);

zmniejszenie siły strumienia moczu.

Uwaga! Przerost prostaty (dopóki jest łagodny) nie musi mieć wpływu na zdolność do odbywania stosunków seksualnych.

Jakie leczenie pomoże

Przerost prostaty leczy się różnymi metodami, w zależności m.in. od nasilenia objawów oraz ogólnego stanu zdrowia i ew. współistniejących chorób. Jeśli zmiany są łagodne, wystarczające mogą okazać się leki powodujące zahamowanie wzrostu prostaty, a nawet jej zmniejszenie. Przy komplikacjach takich, jak zatrzymanie moczu czy kamica, konieczna może być operacja.

Dlaczego trzeba badać prostatę

Powiększający się gruczoł może stać się przyczyną przewężenia, a nawet całkowitego zatkania ujścia pęcherza. Sprzyja to infekcjom pęcherza i kamicy nerek. Może też dojść do zezłośliwienia zmian w obrębie przerośniętego gruczołu.

Aby do tego nie dopuścić, mężczyzna powinien zgłaszać się do spec. urologa na badanie per rectum (palcem przez odbyt). Lekarz może zlecić dodatkowo badanie krwi (aby wykluczyć zmiany nowotworowe).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:prostata | Nie | leczenie | badania

Zobacz również

  • Panowie zwykle bagatelizują swoje dolegliwości, bo to ich zdaniem godzi w męskość. To błąd! Warto przełamać tabu, by zatrzymać rozwój choroby. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.