Reklama
  • Poniedziałek, 21 marca 2016 (13:05)

    Prostata. Zainteresuj się swoim zdrowiem

Nie lekceważ objawów powiększenia prostaty – odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uniknąć groźnych dla życia problemów.

Zdrowa prostata, czyli gruczoł krokowy, jest nie większa od kasztana. Jej zadaniem jest produkcja wydzieliny, w której znajdują się plemniki. Ponieważ przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, jednym z pierwszych objawów, tego, że coś jest z nią nie tak, są problemy z oddawaniem moczu.

Reklama

Przerośnięty gruczoł nie tylko jednak ściska cewkę, utrudniając oddawanie moczu (strumień jest cieńszy czy wręcz przerywany), ale też napiera na pęcherz, czym daje wrażenie potrzeby oddania moczu, przy jednoczesnej niewielkiej objętości wydalanego płynu.

Ponadto samo oddawanie moczu jest bolesne, po wyjściu z toalety wciąż kapie z cewki, a co najgorsze, parcie na pęcherz przerywa sen, bo może pojawić się nawet kilka razy w nocy.

Do lekarza

Powyższe objawy powinny natychmiast zaprowadzić nas do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on podstawowe badania i skieruje do urologa.

Przy łagodnym rozroście leczenie powinno przynieść szybką poprawę i uchronić od zakażeń bakteryjnych, którym sprzyja zaleganie moczu w miedniczkach nerkowych.

Bardzo ważne jest wykluczenie zmian nowotworowych, które mogą przypominać rozrost gruczołu.

Leczenie

Przy dokuczliwych objawach problemów z prostatą stosuje się leczenie hormonalne, blokujące jej rozrost lub chirurgiczne, choć usuwanie gruczołu wykonuje się zazwyczaj w przypadku zmian nowotworowych lub gdy prostata poważnie zaburza pracę układu moczowego.

Triada diagnostyczna

Te trzy badania pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z przerostem prostaty.

Test PSA – analizowana jest krew pod kątem obecności antygenu PSA, pojawiającego się przy rozroście gruczołu. U mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia niepokojący jest wynik powyżej 2 ng/ml. Po 60. roku życia zły wynik to powyżej 4 ng/ml.

Badanie per rectum – czyli badanie palcem przez odbytnicę. Lekarz sprawdza, czy powiększenie jest wyczuwalne i jak duże.

Badanie USG – robione doodbytniczo i w przypadku podejrzenia nowotworu wykonywane jest jednocześnie z biopsją.

Do przerostu prostaty przyczynia się spadek poziomu testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, u panów po 50. roku życia. Ryzyko tej choroby po sześćdziesiątce wynosi aż 50%.

Więcej na temat:prostata | Badanie USG | Nie | badanie | PSA | leczenie | USG | Triada | badania

Zobacz również

  • Coraz częstsze, a jednocześ nie nieefektywne wizyty w toalecie: mocz płynie cienkim strumieniem i masz wrażenie, że zaraz znów będziesz musiał biec do łazienki. To codzienna, przykra rzeczywistość... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.